Fotowoltaika dla osób prywatnych

Często mijając osiedla domków jednorodzinnych czy szeregowych, widzimy na dachach panele będące częścią instalacji fotowoltaicznej. Można się wówczas pokusić o pytanie, czy fotowoltaika dla osób prywatnych jest opłacalna ? Czy mieszkańcom kalkuluje  się wydać niemałe pieniądze na instalację zamiast korzystać z podpięcia do sieci energetycznej?

 

Oczywiście, założenie całego systemu, który pozwoli na pozyskiwanie energii z promieni słonecznych wiąże się z nie lada kosztem. Jednak, jak pokazują badania, pieniądze zainwestowane w instalację fotowoltaiczną dla domu zwracają się po 7-10 latach. Możliwe jest również skorzystanie z wielu projektów zajmujących się dotacjami na zakładanie systemów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki nim, koszt instalacji jest niższy, a wydane pieniądze zwracają się jeszcze szybciej.

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych – koszty

Jeśli chodzi o pieniądze, jakie należy zainwestować w założenie systemu fotowoltaicznego, uprzedzamy – średnio koszt wynosi co najmniej 20 000 zł, ale może on sięgać aż 50 0000 zł. Od czego zależy cena? Głównie od powierzchni, jaką ma dany dom jednorodzinny oraz od średniego rocznego zużycia prądu.

Przybliżony koszt fotowoltaiki możesz poznać korzystając z naszego kalkulatora fotowoltaiki :

KALKULATOR

Warto jednak potraktować ten koszt jako prawdziwą inwestycję, z perspektywą zmniejszenia opłat w przyszłości. Być może rachunki za energię elektryczną wydają nam się niewielkie w skali miesiąca – warto jednak rozszerzyć perspektywę, i przeliczyć, ile płacimy za energię elektryczną w skali 10 lat. Są to ogromne sumy, liczone w dziesiątkach tysięcy. Kiedy już zwróci się nam koszt instalacji, produkujemy energię na własne potrzeby – niejako za darmo.

Fotowoltaika dla domu – dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej 

Warto pamiętać o możliwościach, jakie dają wszelkiego rodzaju projekty propagujące korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dzięki dotacjom możliwe jest częściowe obniżenie kosztów instalacji fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego. Można także odliczyć część tej sumy od podatku.

Warto więc wybrać instalację fotowoltaiczną dla swojego domu jednorodzinnego – mimo, że koszt może wydawać się duży, warto zainwestować pieniądze i czerpać korzyści przez kilkadziesiąt lat!

rodzice z dzieckiem uśmiechają się spacerując po podwórku

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Fotowoltaika dla firm
Fotowoltaika dla gospodarstw