Korzystanie z odnawialnych źródeł energii to nie tylko propozycja dla domów oraz firm. Fotowoltaika dla gospodarstw to również bardzo opłacalny projekt dla rolników!

Panele fotowoltaiczne są idealnym rozwiązaniem dla rolników, którzy znacząco chcą obniżyć koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa. Wszystkie maszyny używane w hodowli i uprawie, a także nowoczesne budynki obecne na wielu farmach pochłaniają ogromne ilości energii – tak więc system, który jest w stanie tę energię wytworzyć za darmo, pozwala na zaoszczędzenie ogromnej ilości pieniędzy.

Fotowoltaika dla gospodarstw rolnych

Osoby zajmujące się uprawą i hodowlą mogą skorzystać z różnych możliwości, jeśli chodzi o obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznej. Każda osoba płacąca podatek rolny, może odliczyć od niego 25% kosztu inwestycji. Inną możliwością na obniżenie kosztów jest uzyskanie pomocy finansowej, np. z programu AgroEnergia. Dysponuje on dwoma rodzajami pomocy – możliwe jest otrzymanie dotacji lub pożyczki. Dofinansowanie może wynosić nawet do 40% kosztu całej inwestycji.

Jak długo działają instalacje fotowoltaiczne?

Systemy proponowane przez MCE posiadają gwarancję na 25 lat (a warto pamiętać, że koszt instalacji zwraca się po ok. 8 latach). W razie jakichkolwiek problemów z systemem, jesteśmy w stanie służyć pomocą i naprawić usterkę, bądź też wymienić instalację na nową. Warto wiedzieć, że po okresie gwarancji, większość systemów zachowuje co najmniej 80% wydajności, którą miało w momencie włączenia jej po raz pierwszy – nadal jest to ogromna ilość, która z pewnością wystarczy na pokrycie zapotrzebowania na prąd.

Co z nadwyżką energii?

Instalacje fotowoltaiczne dla rolników nie różnią się niczym od instalacji oferowanych rodzinom czy firmom. Nadwyżka wyprodukowanej i niewykorzystanej energii zostaje przeliczona i przesłana do sieci energetycznej. Następnie można nieodpłatnie wykorzystać 80% jej ilości. Dzięki temu darmowy prąd nie marnuje się, a użytkownik może wykorzystać jego większą część!

Warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną w swoim gospodarstwie rolnym. Chętnie pomożemy w wybraniu odpowiedniej wielkości instalacji oraz podpowiemy, jak uzyskać dofinansowanie.